دلایل ایجاد حفره دندانی در کودکان
ممکن است کودک از طریق مادر باکتری های ایجاد کننده حفره را دریافت کند شاید برایتان عجیب باشد اما ، مادر میتواند علت پوسیدگی دندان های کودک خود باشد .
در حقیقت ، ۷۱٪ موارد پوسیدگی دندان ناشی از انتقال باکتری از مادر به نوزاد است. 
 عامل اصلی پوسیدگی دندانی یک باکتری به نام استرپتو کوکوس موتانس است که از طریق بزاق منتقل می شود. 
این بدان معنی است که مصرف غذای باقی مانده بقیه افراد ، اشتراک ظروف و حتی بوسیدن به طور غیر مستقیم باعث ایجاد حفره در دندان ها می شود.
 با توجه به این نکته ، رعایت بهداشت صحیح دهان و دندان برای مادران مهم است. 
مادر هرچه در زمینه مراقبت از دهان و دندان محتاط تر و جدی تر باشد ، احتمال ابتلای کودک به مشکلات دندانی کمتر است. 
 حفره ها می توانند بر عزت نفس و عملکرد تحصیلی کودک شما تأثیر بگذارند کرم خوردگی و پوسیدگی نه تنها بر سلامت دهان و دندان کودک تأثیر می گذارد ، بلکه می توانند بر اعتماد بنفس او نیز تأثیرات مخربی داشته باشد. متاسفانه کودکان مبتلا به مشکلات دندان بیشتر مورد تمسخر قرار میگیرند و قربانی قلدری مرسوم موجود در مدارش می شوند. 
 بسیاری از این کودکان معمولاً از لبخند زدن در مقابل دوستانشان خجالت می کشند و تمایلی به شرکت در فعالیت های اجتماعی ندارند.
 آمار نشان می دهد که پوسیدگی دندان می تواند بر عملکرد تحصیلی کودک نیز تأثیر بگذارد. در ایالات متحده تخمین زده می شود که تقریباً ۵۱ میلیون ساعت از ساعات تحصیلی مدارس هر ساله به دلیل بیماری های مربوط به مشکلات دندانی از دست می رود ! ورزش می تواند باعث آسیب دیدگی دندان شود کودکانی که در فعالیت های ورزش شرکت می کنند به طور کلی بیشتر در معرض آسیب های دندانی قرار دارند.


دندان های ترک خورده و شکستگی ریشه دندان دو آسیب دیدگی دندانی شایع در فعالیت های ورزشی است. مطالعات اخیر نشان داده است که بسکتبال بیشترین میزان آسیب دیدگی را به دلیل برخورد با بازیکنان دیگر و تماس بسیار دست با صورت دارد. به دلیل تکرار مکرر این آسیب ها ، بسیار مهم است که ورزشکار کوچک شما در طول فعالیت های خود از تجهیزات ورزشی مناسب استفاده کند. 

مراقبت مناسب از دندان مسیری طولانی و پیوسته است.همانطور که می بینید ، هنگام صحبت از دندانپزشکی کودکان ، موارد زیادی را باید به خاطر داشته باشید و رعایت کنید . مهمتر از همه ، به یاد داشته باشید که شروع مراقبت های دندانپزشکی مناسب هرگز دیر نیست. ایجاد حفره شایع ترین بیماری مربوط به دهان و دندان در کودکان است!


دکتر مریم ابراهیمان
متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان

{this.GetOutputWriter().Write(File.ReadAllText(Server.MapPath("/tools/page/faf3.html")));}