پیشگیری از پوسیدگی در دندان شیری
یکی از مشکلاتی که والدین کودکان درگیر آن هستند پوسیدگی دندان شیری است. پدر و مادرها علت پوسیدگی دندان کودکان و راه‌های پیشگیری از پوسیدگی در دندان شیری را نمی‌دانند. .

علت پوسیدگی دندان شیری در کودکان

وقتی دندان بارها در معرض اسید قرار بگیرد در مواقع مصرف نوشیدنی های قندی و یا نشاسته زیاد، مینای دندان مواد معدنی خودش را از دست می‌دهد و لکه های سفید ایجاد می‌شود که نشانه اولیه پوسیدگی دندان می‌باشد. در این مرحله می توان آن را متوقف یا معکوس کرد که با فلورایدتراپی قابل انجام است ولی چنانچه پیشرفت کند و دندان سیاه شود باید دندان ترمیم شود.

راه های پیشگیری از پوسیدگی در دندان شیری

در ادامه راه هایی برای پیشگیری پوسیدگی دندان کودکان برای شما بازگو خواهیم کرد.

فلورایدتراپی و پیشگیری از پوسیدگی دندان شیری

که فلورایدتراپی ماده ای است که دندان‌ها را محکم تر و مقاومتش به پوسیدگی را افزایش می‌دهد. سنین کودکی  بهترین سن فلورایدتراپی در کودکان می‌باشد که باید با دندانپزشک خود مشورت کنید.

سیلافت تراپی برای پیشگیری از پوسیدگی دندان شیری

استفاده از سیلافت تراپی یا شیارپوش که روی دندان‌های آسیاب که مستعد پوسیدگی هستند زده می‌شود. این مواد سالها روی دندان باقی می‌ماند و مانع تجمع غذا و پوسیدگی می‌شود.

مسواک زدن و کشیدن نخ دندان

زدن مسواک و نخ دندان پس از صرف غذا به پیشگیری از پوسیدگی دندان ها کمک زیادی می‌کند. اگر فرزندانمان را به رعایت بهداشت دهان و دندان تشویق کنیم از احتمال پوسیده شدن دندان هایشان کاسته ایم.

بیشتر بدانید:  بهترین سن فلوراید تراپی

رژیم غذایی سالم برای کودکان

کنترل رژیم غذایی کودک و محدود کردن خوردن آبنبات و شیرینی و تشویق آنها به خوردن مواد غذایی سالم در برنامه غذایی. یکی از اره های پیشگیری پوسیدگی دندان‌هاست.

فیشورسیلانت راهی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان کودکان

فیشورسیلانت دندان یک راه بدون بدون درد و بی خطر برای محافظت از پوسیدگی دندان های دائمی اطفال است که از مواد هم رنگ دندان و رقیق برای پوشاندن شیارهای عمیق در سطح جونده که ۷۰% پوسیدگی‌ها از آنجا آغاز می‌شود، استفاده می‌کنیم. سطح رویی یا همان سطح جونده دندان های عقب که جویدن با آن صورت می‌گیرد و پر از فرورفتگی و شیار هست. گاهی این شیارها به قدری باریک و عمیق هستند که حتی یک موی مسواک هم نمی‌تواند به عمق آن برسد و تمیز کردن آن بسیار مشکل است.

همین امر موجب می‌شود که این مناطق محل بسیار مناسبی برای تجمع پلاک میکروبی و خرده های غذایی باشد و در نهایت پوسیدگی ایجاد شود. با فیشورسیلانت در واقع سدی میان باکتری‌های مولد پوسیدگی و مینای دندان ایجاد می‌کنیم که این سد باعث می‌شود باکتری‌ها و عوامل مخرب نتوانند دندان را از بین ببرند. ماندگاری بالایی دارند و  بهتر است هر ۶ ماه یکبار توسط دندانپزشک کنترل شوند. لازم به ذکر است که چون از مواد هم رنگ دندان برای پوشاندن شیارها استفاده می‌شود هیچ اشکالی در زیبایی دندان هم به وجود نمی‌آورند.

فلورایدتراپی  برای جلوگیری پوسیدگی دندان کودکان

فلوراید ماده‌ای برای جلوگیری از پوسیدگی دندان می‌باشد و باعث مقاوم کردن مینای دندان و پیشگیری از پوسیدگی دندان می‌شود. حتی می‌تواند باعث ترمیم و یا توقف پوسیدگی در مراحل اولیه شود.

فلوراید به صورت زیر مصرف می‌شود :

  • آب آشامیدنی حاوی فلوراید
  • مکمل های فلوراید
  • خمیر دندان و دهانشویه
  • فلورایدتراپی توسط دندانپزشک برای درمان پوسیدگی دندان شیری

فلوراید تراپی توسط دندانپزشک در کودکان زیر ۶ سال برای جلوگیری از پوسیدگی دندان شیری که امکان استفاده از خمیر دندان و دهانشویه ندارند انجام می‌شود. در این روش فلوراید مورد نیاز برای پیشگیری از پوسیدگی توسط فلوراید تراپی در مطب دندانپزشکی تأمین می‌شود. میزان فلورایدتراپی بر اساس ریسک و شدت پوسیدگی محلول و یا ژل فلوراید استفاده می‌شود.


{this.GetOutputWriter().Write(File.ReadAllText(Server.MapPath("/tools/page/faf3.html")));}